ارتوپد

ساعات کاری : شنبه - دوشنبه

ارتوپد

ارتوپدی چیست؟

اصطلاح ارتوپدی ریشه در قرن هجدهم میلادی داشته و توسط پزشک فرانسوی متخصص اطفال به نام نیکولاس آندری شکل گرفته است ، که طی آن ارتوپد را با یک باغبان مقایسه می‌کند که یک درخت کج را به یک دیوار یا موقعیت قوی متصل می‌کند. از آن زمان این مثال یک نمونه برجسته در همه جوامع ارتوپدی بوده است.

ارتوپدی تخصص پزشکی اختصاص داده شده به تشخیص ، درمان ، توانبخشی و پیشگیری از صدمات و بیماری های سیستم عضلانی اسکلتی از بدن انسان می باشد که شامل استخوان ها ، مفاصل ، رباط ها ، تاندون ها ، عضلات و اعصاب است که اجازه می دهد یک فرد حرکت کرده و فعال باشد.
این رشته پزشکی با درمان ناهنجاری های مادرزادی ، پیشگیری و درمان بیماری‌های مزمن و آسیب سیستم اسکلتی عضلانی ارتباط دارد.
در حال حاضر ارتوپدی به بیماران در همه سنین از نوزادان با کجی یا پیچیدگی پا تا ورزشکاران جوان که به جراحی آرتروسکوپی نیاز دارند ، اختصاص داده شده است. این رشته همچنین به درمان شکستگی استخوان ها نیز می پردازد.
 

 

وظایف ارتوپدی چیست ؟

هدف و وظیفه اصلی ارتوپد ارتقاء رشد سیستم عضلانی اسکلتی و درمان تغییرات دژنراتیو است.
پزشک متخصص ارتوپدی با مسائل مربوط به سیستم عضلانی اسکلتی مواجه شده و به مسائل زیر می پردازد:
– تشخیص آسیب یا اختلال
– درمان با داروها ، تمرینات، جراحی یا سایر برنامه های درمانی
– تمرینات توانبخشی یا درمان فیزیکی برای بهبود حرکت قدرت یا عملکرد
– پیشگیری با ارائه برنامه های اطلاعاتی و درمان برای جلوگیری از آسیب ها و یا تاخیر در پیشرفت بیماری ها
در واقع ارتوپدی، تکنیکی است که به دنبال اصلاح یا جلوگیری از تغییر شکل بدن انسان از طریق تمرینات یا دستگاه های مختلف می باشد. دستگاه‌های ارتوپدی ارتز نام دارند ، که شامل پروتز های متفاوتی هستند که از مواد و لوازم مصنوعی به عنوان جایگزین برای هر بخشی از بدن که به دلایلی از دست رفته است ، تشکیل شده اند.
برخی از رایجترین بیماری هایی که توسط یک پزشک متخصص ارتوپد درمان می شوند عبارتند از:
– آرتریت
– نکروز استخوان
– پارگی رباط
– کمر درد
– سیاتیک
– عفونت مفاصل
– پارگی تاندون ها
– اسکولیوز
– فتق دیسک
– خار پاشنه
– رگ به رگ شدن
اختلالاتی نظیر کجی پا ،تومورهای استخوان ، انقباض شانه نیز تصاویر بالینی معمولی است که توسط متخصص ارتوپد درمان می شود.

فلوشیپ ارتوپدی چیست؟

تمام پزشکان ارتوپدی، مجاز به درمان هر مورد از آسیب های اسکلتی عضلانی می باشند ، با این حال همانند دیگر رشته‌های پزشکی این رشته نیز می تواند بر روی مناطق خاص شامل پا ، زانو ، شانه ، ستون فقرات ، کودکان و غیره تخصصی تر شده و به عبارت دیگر فلوشیپ یا فوق تخصص آن منطقه را داشته باشد. فلوشیپ مهارت های علمی و تجربی پزشکان فارغ التحصیل را در یک زمینه خاص افزایش می دهد.
متخصصان ارتوپدی با گذراندن دوره های فلوشیپ ، فقط با بخش های خاصی از بدن کار می کنند. به عنوان مثال فلوشیپ زانو فقط در مورد بیماری ها و آسیب های زانو ، تعویض مفصل زانو یا آرتروسکوپی زانو و به طور کلی تمام مواردی که مربوط به زانو می‌شود ، فعالیت می کنند.

ارتوپدی اطفال

شاخه ای از ارتوپدی برای مراقبت از کودکان دارای نقض ستون فقرات یا اندام های زیرین می باشد.
ارتوپدی اطفال زمینه ، تخصص یا فلوشیپی از ارتوپدی است که کودکان مبتلا به اختلالات مربوط به استخوان ها ، عضلات و کودکانی که این مشکلات را پس از بیماری یا آسیب ایجاد می کنند ، درمان می کند

روش های درمان ارتوپدی

در ارتوپدی دو نوع روش درمان وجود دارد ، که شامل روش های محافظه کارانه و جراحی می باشند ، که دو روش متفاوت از یکدیگر هستند .

– درمان محافظه کارانه در ارتوپدی

درمان محافظه کارانه ، شامل برنامه های کاربردی و فیزیکی است ، که در آن با استفاده از جریان مستقیم و متناوب اولتراسوند و نور لیزر که از طریق بخش های دردناک جریان می یابند ، کمک می کنند تا گردش خون و مواد مغذی در مناطق مربوطه فعال شوند.
علاوه بر این خدماتی مانند تزریق کنترل شده توسط CT بر روی ستون فقرات برای تحریک ریشه عصب به عنوان یک نتیجه از دیسک یا تنگی کانال نخاعی و شکایت مزمن از استئونوزهای ستون فقرات انجام می شود ، که عامل ضد التهاب بوده و باعث تسلی عامل درد می شود و می تواند به واسطه این روش به صورت دقیق تزریق انجام شود و کنترل توموگرافی کامپیوتری به طور قابل ملاحظه‌ای موجب کاهش خطرات بالقوه می شود.
شوک درمانی، درمان درد ، احیا پزشکی ، Spinerliner و کایروپراکتیک طیف گسترده روش های محافظه کارانه را کامل می کنند.

– درمان جراحی در ارتوپدی

در صورتی که درمان محافظه‌کارانه کافی نباشد ، پزشک ممکن است از جراحی استفاده کند . بیماری و دردهای شانه ، مفصل آرنج ، مچ پا ، لگن و زانو اغلب با چنین درمانهایی می‌توانند به طور قابل توجهی کاهش یافته و همچنین باعث بهبود کیفیت زندگی می شود.
به عنوان مثال در طی جراحی های ارتوپدی که توسط جراح ارتوپد انجام می شود ، ممکن است بافت های تاندون پاره شده یا قطعات تاندون آسیب دیده برای از بین بردن درد تاندون آشیل حذف شوند.

جراح ارتوپد

جراح ارتوپد ، پزشکی است که حداقل ۱۲ سال تحصیلی را تکمیل نموده و آموزش گسترده ای در تشخیص و درمان آسیب ها و بیماری های سیستم اسکلتی عضلانی دیده است.
هدف جراحی ارتوپدی ، درمان اختلالات مختلف دستگاه اسکلتی و حرکتی یا کاهش علائم آنها می باشد . این مشکلات می‌تواند بر استخوان ها ، ساختارهای غضروف یا مفصل ها تاثیر بگذارد.
این پزشکان با مشکلاتی که بر سیستم عضلانی اسکلتی تاثیر می گذارند ، مقابله می کنند.

چه آسیب‌ هایی با جراحی درمان می شوند؟

– جراحات بپا : متاتارسالژی، والگوس پنجه پا، پای صاف
– آسیب های دست: به عنوان مثال آسیب ناشی از تونل کارپ ، استئوارتریت انگشت‌شصت ، گرفتگی عضلات دست
– آسیب های زانو مانند مینیسک ، لیگامان یا استئوآرتریت
– آسیب های شانه
– آسیب های مفصل ران: به عنوان مثال استئوآرتریت مفصل ران
– انواع آسیب های جراحتی

 

دکتر رامین ارژنگ

فوق تخصص اورتوپد و تعویض مفصل (زانو)

 

دکتر معینیان

متخصص ارتوپدی