گوارش

 

ساعات کاری : شنبه - دوشنبه - چهارشنبه 16:30 عصر - 20 شب _ سه شنبه 14 ظهر - 8 شب

گوارش

اگر شما درحال خواندن این مقاله هستید احتمالا با مشکلاتی جسمانی مواجه شده‌اید که شما را به سمت انتخاب یک پزشک متخصص گوارش سوق داده است. بی شک داشتن اطلاعات در زمینه های مختلف می تواند کمک شایانی در شرایط مختلف زندگی برای افراد داشته باشد.

ما در این مطلب سعی داریم اطلاعاتی در خصوص آشنایی با علم طب و پزشکی در اختیارتان قرار دهیم. اگر شما نیز جزء آن دسته از افرادی هستید که از ناراحتی های گوارشی رنج میبرید و به دنبال درمان بیماری و مشکل خود هستید در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات مفید و مهمی در خصوص آشنایی و شناخت بیماری های گوارشی در اختیارتان قرار داده و شما را در انتخاب متخصص گوارش با تجربه و آگاه یاری کنیم چرا که پس از تخصص، اخلاق مداری یکی از مهم ترین مولفه‌های اخلاقی است که هر پزشک متخصص باید به آن آگاه باشد.


دستگاه گوارش چیست؟

یکی از نیازهای اساسی هر موجود زنده تغذیه است که از آن طریق مواد مورد نیاز بدن خود را از محیط اطراف به دست می‌آورد. انسان نیز برای تامین انرژی و مواد مورد نیاز خود ، نیاز به تغذیه دارد.

برای آنکه بدن بتواند مواد و انرژی مورد نیاز خود را از مواد غذایی بدست آورد، مجموعه‌ای از اندام‌های مختلف همچون دهان، مری، معده، روده و سایر اندام‌ها باید وظایف خود را به درستی انجام دهند.

دستگاه گوارش دستگاهی لوله‌ای و شامل مجموعه اندام‌هایی از بدن است. ابتدای آن دهان و انتهای آن مقعد قرار دارد و وظیفه هضم و جذب مواد غذایی و دفع بخشی از مواد دفعی بدن را بر عهده دارد

 

 

یکی از اندام های مهم در دستگاه گوارش، کبد است. همه مواد جذب شده از غذا از طریق سیاهرگ باب کبدی وارد کبد می‌شود. کبد وظیفه ذخیره مواد غذایی مازاد و تنظیم این مواد در خون و همچنین خنثی نمودن مواد سمی جذب شده از غذا و تبدیل آن‌ها به مواد بی‌ضرر را بر عهده دارد. لذا نقش این اندام در بدن حیاتی است.

متخصص گوارش چه کسی است و چه وظایفی دارد؟

در هر یک از بخش‌های مختلف این دستگاه پیچیده که ارتباط شیمیایی بدن ما را با دنیای خارج از بدن  کنترل و مدیریت می‌کند، ممکن است مشکلات و بیماری‌هایی به وجود بیاید . دکتر متخصص گوارش با انجام معاینه و آزمایش، سعی در رفع مشکل در دستگاه گوارش خواهد داشت.

مراجعه به هر دکتر متخصص کبد ممکن است شما را به نتیجه مورد نظر نرساند. بهترین متخصص کبد در تهران دارای تخصص لازم برای بررسی و معالجه بیماری‌های کبد است. در صورتی که به دنبال یک متخصص گوارش خوب در تهران هستید می توانید بهترین پزشکان متخصص گوارش و کبد در تهران  را دردرمانگاه دکتر هاشم نژاد ملاقات کنید.

پزشکان متخصص گوارش کبد و آندوسکوپی در تهران بیش از سایر شهرستان‌ها مشغول فعالیت هستند. یک دکتر دستگاه گوارش علاوه بر آموزش‌های پزشکی عمومی و تخصص داخلی باید تخصص‌های زیر را نیز داشته باشد:

تشخیص بیماری‌ها
فیزیولوژی دستگاه گوارش
بیماری‌ها و اختلالات گوارشی
روش‌ها و تجهیزات درمانی، مانند آندوسکوپی

درون‌بینی یا آندوسکوپی چیست؟

یکی از بهترین روش‌های تشخیص بیماری های دستگاه گوارشی ، دیدن مستقیم بخش‌های داخلی دستگاه گوارش مانند معده ، روده و… است. برای این کار از ابزاری لوله مانند که دارای دوربین کوچکی در انتهای آن است، استفاده می‌شود .

لوله دستگاه درون بینی یا  آندوسکوپی از طریق دهان یا مقعد وارد دستگاه گوارشی شده و دکتر گوارش، کبد و آندوسکوپی با مشاهده مستقیم اعضای دستگاه گوارش به معاینه آن‌ها می‌پردازد. پزشکان متخصص گوارش کبد و آندوسکوپی در تهران در مطب‌های خصوصی و یا بیمارستان‌ها مشغول معاینه و ارائه خدماتی از قبیل آندوسکوپی هستند.

 

پزشکان بخش گوارش

  • دکتر آرش حاجیان

    متخصص داخلی (غدد دیابت تیروئیدومتابولیسم ) 

  • دکتر محمد رضا فضلی

    فوق تخصص گوارش، کبد و صفرا(کولونوسکوپی.آندوسکوپی) 

  • برچسب‌ها